Sesja ciążowa

Sesja ciążowa to sposób na unikalną pamiątkę z okresu ciąży. Fotografia ciążowa jest zawsze wyjątkowa, gdyż oddaje piękne emocje, jakie towarzyszą kobiecie w cudownym czasie oczekiwania na dziecko. 

Najlepszy moment na wykonanie sesji ciążowej

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy najlepiej wykonać sesje ciążową. Uznaje się, że od szóstego do ósmego miesiąca jest odpowiedni moment, żeby zaprezentować uwydatniony brzuszek. Dziewiąty miesiąc to „ostatni gwizdek” i raczej nie powinno się zwlekać z sesją aż tak długo. Natomiast przed szóstym miesiącem brzuszek może nie być wystarczająco widoczny.  Oczywiście, to kiedy sesja ciążowa zostanie zorganizowana zależy przede wszystkim od preferencji kobiety. Niektóre Panie wolą mieć sesje z mniejszym brzuszkiem, inne natomiast starają się wykonać sesje w momencie, gdy brzuszek jest w szczytowym momencie. 

Sesje ciążowe w plenerze lub w studio fotograficznym

Sesje ciążowe mogą się odbyć w pomieszczeniu – np. w studio fotograficznym lub w plenerze. Co ciekawe w ostatnim czasie szczególnie popularne stały się sesje ciążowe na świeżym powietrzu. Szczególnie wiosną i latem sesja w otoczeniu zieleni wygląda całkiem zwiewnie i gustownie. Wbrew pozorom nawet jesienią i zimą zdarzają się sesje ciążowe w plenerze, jednak ze względu na aurę oczywiście nie zawsze są możliwe. Przyszłe mamy raczej powinny się oszczędzać, w związku z czym pozowanie w niskiej temperaturze raczej powinno być zastąpione przez sesje wykonaną w studio. 

Sesja w studio, pozwala z większą swobodą odkryć brzuch i komfortowo poczuć się przed obiektywem. Większość sesji studyjnych odbywa się w minimalistycznej aranżacji – bez zbędnych dodatków lub rekwizytów. Ewentualne dodatki, które pojawiają się na sesjach ciążowych to wszelkiego rodzaju wianki, kwiaty oraz drobne rekwizyty, które nawiązują do naturalności i do dziecka. Czasami mogą to być małe buciki dla niemowlaka, smoczek lub wydruk z USG.

Podczas każdej sesji główna uwaga obiektywu jest skupiona na ciążowym brzuszku oraz emocjach jakie się rysują na twarzy przyszłych rodziców. 

Sesja ciążowa z partnerem oraz rodziną

W większości sesji ciążowych towarzyszą mężowie/partnerzy. Zdjęcia na których pozują we dwójkę razem z ciążowym brzuszkiem wyglądają romantycznie i po prostu bije z nich miłość obojga ludzi. Przyszli tatusiowe dodają kobiecie otuchy i wsparcia. 

Oczywiście sesja ciążowa nie musi ograniczać się do przyszłej mamy oraz taty. Czasami sesje ciążowe są niezłym pretekstem do wykonania sesji rodzinnej (np. w towarzystwie rodziców i teściów). Częstym przypadkiem jest, sytuacja, gdy na zdjęciu pojawia się starsze rodzeństwo. 

Sesja ciążowa jako prezent

Czasami zdarza się, że sesja ciążowa jest pomysłem na prezent dla żony/partnerki. Wiele kobiet marzy o takiej sesji, ale nieco nieśmiało podchodzi do zrobienia pierwszego kroku w postaci zwrócenia się do profesjonalnego studia fotograficznego. Dlatego wsparcie i otucha od partnera są bardzo ważne. Wykonanie sesji fotograficznej w tym unikalnym czasie jest pamiątką na całe życie. Po latach ze łzami wzruszenia wspomina się ten cudowny czas. 

Co ubrać do sesji ciążowej? 

Wiele pytań dotyczących sesji ciążowych dotyczy ubioru. Większość pań stawia na suknie ciążowe. Dozwolone są wszelkie style, kroje i kolory. Niektóre panie decydują się na strój codzienny lub na zdjęcie w samej bieliźnie. Tak naprawdę w tym zakresie panuje pełna dowolność. Zdecydowanie nie warto się ograniczać, można po prostu zrobić zdjęcia w różnych kreacjach. 

Przed sesją poza odpowiednią kreacją przyszła mama powinna zadbać o makijaż. Zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się pomoc profesjonalnej wizażystki, tak aby w przemyślany sposób podkreślić urodę. Wiele pań korzysta również z biżuterii, jednak przy sesjach ciążowych biżuteria raczej nie odgrywa dominującej roli (chyba że jest to pierścionek zaręczynowy lub obrączka).  

Bardzo ważne jest zapewnienie komfortu przyszłej mamie 

Decydując się na sesje ciążową dobrze zwrócić się do fotografa, który ma odpowiednie doświadczenie w tej wąskiej dziedzinie. Ważne jest, żeby fotograf poza umiejętnościami technicznymi potrafił odpowiednio zadbać o komfort przyszłej mamy. Sesja powinna trwać maksymalnie około dwóch godzin, co i tak jest dosyć dużym wysiłkiem dla kobiet w ciąży. Przygotowując się do sesji warto omówić, czy przyszła mama będzie miała miejsce do odpoczynku pomiędzy zdjęciami. Warto też pomyśleć o butelce z wodą. Kwestia zorganizowania miejsca do odpoczynku jest szczególnie ważna podczas sesji plenerowych. Można skorzystać np. z rozkładanego krzesełka oraz parasolki chroniącej przed słońcem.

Sesja ciążowa – unikalna pamiątka na całe życie

Sesja ciążowa jest ponadczasową pamiątką. Dziewięć miesięcy to krótki czas, który szybko mija. Chwile są ulotne, wspomnienia również są ulotne. Natomiast fotografia daje możliwość niemal magicznego zatrzymania chwili – tym samym zatrzymania niepowtarzalnych wspomnień z tego cudownego okresu. Każda mama, która waha się nad tym czy warto wykonać sesje ciążową, powinna wziąć pod uwagę, że sesja ciążowa to naprawdę unikalna pamiątka na całe życie.