Fotografia artystyczna

Najpopularniejsze rodzaje fotografii artystycznej

Można powiedzieć, że fotografia nie jedno ma imię, gdyż w zależności do celu wykonania fotografii oraz specjalizacji fotografa wyróżniamy co najmniej kilka różnych odłamów sztuki fotograficznej. W niniejszym artykule przedstawiamy kilka popularnych przykładów fotografii artystycznej.

Fotografia artystyczna komunijno-ślubna

Fotografia ślubna to bez wątpienia wyjątkowo popularny typ sztuki fotograficznej. Ciężko się temu dziwić, gdyż jest to jeden z najważniejszych i najbardziej wzruszających dni w życiu. Ciężko się więc dziwić, że asysta profesjonalnego fotografa w dniu ślubu jest dla wielu Par bardzo ważnym aspektem gorączkowych przygotowań do ślubu.

Fotografia ślubna to oczywiście nie tylko wykonywanie reportażu z ceremonii ślubnej oraz zabawy weselnej, ale także sesja fotograficzna, która już od dawna stała ślubną tradycją. Zazwyczaj taka sesja fotograficzna jest wykonywana w profesjonalnym studio lub w wybranym klimatycznym miejscu (np. na plaży, w górach, w parku, na tle zamku itd.).

Fotografia komunijna jest bardzo podobna do fotografii ślubnej. Tutaj również mamy do czynienia z reportażem (wykonywany w kościele oraz w miejscu, w którym odbywa się uroczystość) oraz sesje fotograficzną.

Czy fotografia ślubna lub komunijna może być postrzegana jako rodzaj fotografii artystycznej? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Wystarczy spojrzeć na niektóre fotografie zakochanej Młodej Pary lub na to jak bardzo uduchowione potrafią być zdjęcia z sesji komunijnej by odpowiedź na to pytanie mogła być jednoznaczna.

Fotografia artystyczna rodzinna

Profesjonalne zdjęcia wykonane u boku najbliższych, czyli tak zwana fotografia rodzinna to coś co przeżywa renesans. W czasach, gdy fotografia ograniczała się do monochromatycznych kolorów fotografia rodzinna była wykonywana stosunkowo często. Potem trend ten nieco osłabł, a teraz wraca z podwojoną siłą! Zdjęcie rodziców z dziećmi to coś na co decyduje się coraz więcej rodzin.

Oczywiście sesja nie musi ograniczać się do rodziców z dziećmi. Na taką sesję śmiało można zaprosić, rodziców, teściów, dziadków oraz najbliższą oraz tę nieco dalszą rodzinę.

Czy fotografia rodzinna może mieć coś wspólnego z artyzmem? Podobno z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. W tym przysłowiu jest sporo zadziorności jednak trzeba przyznać, że rzeczywiście zdjęcia rodzinne potrafią zachwycić i mają w sobie coś bardzo nostalgicznego. Po latach, gdy siadamy do albumu fotograficznego przeglądając zdjęcia rodzinne nietrudno o wzruszenie.

Fotografia dziecięca

Dzieci szybko dorastają, a dzieciństwo to bez wątpienia magiczny czas. Dlatego możliwość zatrzymania dzieciństwa na łamach fotografii od lat jest bardzo popularne. Bardzo często dzieci mogą liczyć na wykonywanie profesjonalnych fotografii w szkole lub w przedszkolu. Jednak, nie każda placówka oferuje taką możliwość. Tak czy inaczej najlepiej, gdy rodzice sami zgłoszą się do wybranego fotografa i zadbają o to, by dziecko miało zdjęcie upamiętniające magiczny czas dzieciństwa.

Fotografowanie dzieci to ciekawy rodzaj fotografii artystycznej. Zazwyczaj dzieci są tymi wolą zaproponować nieco inną postawę i minę do zdjęcia w stosunku do tej którą sugeruje fotograf. A efekt tej nieco zaburzonej współpracy jest świetny. Naturalność jaka bije od najmłodszych sprawia, że zdjęcia tego typu zazwyczaj wychodzą bardzo dobrze i można jest uznać za bardzo inspirujący rodzaj fotografii artystycznej.

Fotografia kobiet w ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na potomka. Zazwyczaj w oczekiwaniu na dziecko kobiecie towarzyszy wiele cudownych emocji. Wykonanie profesjonalnej sesji fotograficznej z tak zwanym brzuszkiem jest czymś na co nie decyduje się każda pani, aczkolwiek wiele kobiet decyduje się na zrobienie sobie takiej wyjątkowej pamiątki.

Niektóre panie decydują się na wykonanie sesji w ostatnim miesiącu ciąży. Natomiast uogólniając można przyjąć, że zazwyczaj 5-8 miesiąc to optymalny czas, gdyż brzuszek w tym czasie jest już nieco widoczny jednocześnie wykonywanie sesji fotograficznej w tym czasie nie jest aż tak bardzo męczące jak ma to miejsce w przypadku pań, które wybierają się do fotografa w 9 miesiącu ciąży.

Fotografia tego typu ma wiele wspólnego z fotografią artystyczną, gdyż na zdjęciach przedstawiających przyszłą mamę zawsze widać sporo emocji i wzruszenie. Dlatego też wbrew pozorom to właśnie fotografie ciążowe bardzo często są tymi, które po latach ogląda się z wyjątkową nostalgią.

Fotografia artystyczna glamour

Sesja kobieca w stylu glamour to szczególny rodzaj fotografii artystycznej. Do tego by sesja tego typu mogła się powieść bardzo potrzebne jest profesjonalne podejście fotografa. Bardzo ważne jest by podczas sesji kobiecej modelka była zrelaksowana, pewna siebie i miała poczucie własnej wartości. Takie podejście modelki sprawia, że na fotografiach w czarujący sposób można uwydatnić kobiece piękno. Nie można mieć wątpliwości, że zmysłowe sesje kobiece, pełne naturalnego piękna mają wiele wspólnego z artystycznym podejściem do fotografii.

Fotografia artystyczna niemowlęca

Profesjonalne zdjęcia wykonywane noworodkowi to pomysł, na który świeżo upieczeni rodzice decydują się coraz częściej. Zazwyczaj zdjęcia tego typu są wykonywane samemu dziecku oraz dodatkowo wykonywana jest fotografia w towarzystwie dumnych rodziców.  Należy podkreślić, że wykonanie zdjęcia bardzo małemu dziecku wymaga specjalnego wyczucia i delikatności. Dobrze wykonane zdjęcie powinno sprawiać, że dziecko wygląda spokojnie i uroczo.